Epilepsiyi Yaşadım Fark Ettim Kurtuldum

Aşağıda yer verdiğimiz içindekiler bölümünde içeriğini bulabileceğiniz bu kitap hayat hikayem üzerinden epilepsi konusunda gözlerden kaçan birçok konuya ayrıntılı şekilde değinmektedir. Kitapta aynı zamanda kişilik gelişimi anlamında da birçok ipucu bulabileceğinize inanıyorum.

İlaç tedavisinin tam bir kısır döngü halini aldığını anlamamın akabinde epilepsiden kurtulmak adına girişimlerde bulunmam sonucunda epilepsiden kurtulmuş ve on beş yıldan fazla zamandır gayet sağlıklı şekilde hayatına devam eden biriyim.

Kurtulma sürecini epilepsi olan birinin amatörce yaptığı girişimler sonucu oluştuğunu düşünmeyin. Kurduğum dernek bünyesindeki ciddi araştırmalar, hekim temasları, danışmanlık hizmeti verdiğim kişilerden edindiğim intibalar, düzenlediğim seminer ve tüm bunların üzerine yirmi yılı aşkın yaşanmışlığın getirdiği tecrübeleri de koyarak profesyonelce yaptığım çalışmaların sonucudur.

Epilepsiyi yaşadığım on yıllar boyunca karşılaştığım sorunlar, ailemin, benim yaptığım yanlışlar ve doğrular konusunda epilepsi konusunda tecrübe sahibi birilerini hep aramışımdır. Konu hakkında ajitasyon içermeyen, sorunlarıma yönelik bir şeyler bulabileceğim bir kitabın eksikliğini hep hissetmişimdir. Hatta kurduğum dernek bünyesinde de böyle bir kitap arayışına girmiştim fakat ulaşabildiğim kitaplar ya epilepsiyi yaşamamış birilerinin yazdıkları ya ajitasyon satışı ya da tıbbi terminler içeren bazı kitaplar olmuştur. 

Epilepsi olanlar ve yakınlarına yönelik Türkiye'de bir ilk olarak "Epilepsi Hastaları Derneği'ni" kurdum ki daha sonra kalıcı adını olan "Epilepsi ve Toplum Derneği" adını almıştır. Derneğin on iki yıl başkanlığını yürüttüğüm döneminde verdiğim yüzlerce seminer, oluşturduğumuz arkadaş grupları ile yaptığımız çalışmalar, birebir yaptığım seanslarda elde ettiğim tecrübeler, aileler ile yaptığım seanslar ve çalışmalar, düzenlediğimiz geziler, gelen yüzlerce soru ve diyaloglar. Tüm bunlar ve dahasını epilepsi noktasındaki yaşanmışlığımla harmanlayarak yazdığım bu kitap sayesinde geçmişte benim yaptığım hataları epilepsi olan kişilerin ve yakınlarının artık yapmayacaklarına canı gönülden inanıyorum. 

Epilepsi olan kişilerin yakınlarını aydınlatacak birçok bilgiye de kitapta oldukça fazla miktarda yer verdim. Epilepsi olan kişinin yaşadığı evin nasıl düzenlenmesi gerektiği, epilepsi olan insanlara nasıl yaklaşılması gerektiği, epilepsi olan çocuğunuza anne-baba olarak sizin nasıl yaklaşmanız gerektiği, bilgisayarları nasıl kullanacağı, okul hayatında nelere maruz kalabileceği gibi daha birçok konuya ince ince değinerek yeri geldiğinde çeşitli diyaloglarla aktarmaya çalıştım.

Dostlarım epilepsi olan birinin durumunu tam olarak bildiğinizi zannetmeyin!

Epilepsi öyle bir sorundur ki epilepsinin getirdiklerinin yanı sıra zaman zaman kişinin çevresi onun iyiliği için de olsa farkında olmadan hayatı dar edebiliyor. Bu noktada epilepsi olan kişi hayatı yaşayabilmek adına bazen çareyi bir şeyleri gizlemekte bulabiliyor ve daha özgürce yaşayabilmek için bunu o kadar iyi yapabiliyor ki ruhunuz duymaz. Belki bu kitapla birlikte epilepsi olan birinin ortalamanın biraz daha üzerinde ne yaşadığını anlayabileceğinizi unut ediyorum.

Epilepsiyi yaşadığım süreç ve Dernek süreci içerisinde epilepsi olan kişiler ve yakınlarından gelen serzenişleri de dikkate alarak hekim dostlarıma da epilepsi olan kişiler ve yakınlarına yaklaşım konusunda birçok hassas ipucu verdim.

Bana en fazla sorulan soru, “Hangi hekime gitmeliyim, tanıdığınız iyi bir hekim var mı?” olmuştur. Bu sorunun cevabı olarak da gerek hekim seçimi konusunda dikkate alınacak kriterler gerekse sahip olduğunuz hekimi gözlemlemenize yardımcı olacak kriterler noktasında size yol gösterecek birçok ipucunu kitaba koydum. Bununla birlikte epilepsiden kurtuluş sürecimde en büyük destekçim kendi gözlemlerim ile elde ettiğim tecrübelerim olmuştur.
Dostlarım epilepsi iki yakası olan bir tedavi içermektedir. Bunlardan biri tıbbi diğeri ise sosyal yaşamın düzenlenmesidir. Bu iki yaka bir araya gelmeden özellikle ilaç tedavisi noktasında hızlı ve sağlıklı bir düzelmeden bahsetmek ne yazık ki çok da mümkün değil. 

Şunu çok iyi bilmelisiniz ki her iki yakanında tedavideki ağırlığı farklıdır. Bana göre sosyal yaşamın düzenlenmesinin ağırlığı bir, iki kademe daha fazladır çünkü epilepsiden kurtuluşum sürecinde kendi adıma ikinci yakaya yani sosyal yaşantımın düzenlenmesi konusuna daha çok ağırlık vermişimdir ve bundan da oldukça fayda sağlamışımdır.

Dostlarım bu kitap vesilesi ile birçok epilepsi olan ya da olmayan kişinin oldukça fayda sağlayacağına canı gönülden inanıyorum. 

Sağlıklı günler dilerim…

Alparslan Varer
info@alparslanvarer.com

 
 

Performans Çalışmalarımız

 Sporculara Danışmanlık

 Sanatçılara Danışmanlık

WeCreativez WhatsApp Support
İsim, telefon ve görüşmek istediğiniz konuyu belirtiniz!