Yaşam Koçluğu - İlişki Koçluğu

Yaşam ve İlişki, bu iki kavramı birbirinden ayırmak bana göre çok anlamlı değil çünkü yaşam bir ilişkiler yumağıdır ve ilişkiler noktasında kişinin yaşamında bir sorun oluştuysa haliyle duygusal yapısını, psikolojisini oldukça etkilemektedir ki bu da yaşantısını etkileyecektir. Yani, birini ötekinden ayırarak değerlendirirsek eksik bir değerlendirme olur.

Bu nedenle gerek yaşam koçluğu gerek ilişki koçluğu olsun her iki koçluk branşında da kişilerin yaşantılarını birlikte çalışaran düzene koymaya çalışıyoruz fakat çalıştığımız kişilerin de kendi yaşantılarını düzene koymak adına çaba içerisinde olamaları daha çabuk sonuç elde etmemizde oldukça önemli.

Yazının Devamı

Yaşamımı Değiştirmek İstiyorum

Kişi bazen hayatında birtakım boşluklar hisseder fakat yaşamın dayattıkları ve yaşam içerisinde yaptığı tercihlerin sonucunda girdiği kargaşa nedeni ile hissettiği boşluğu telafi edecek girişimlerden kaçınır ya da telafi edemeyeceği düşüncesi ile bu tür boşlukları görmezlikten gelebilir. Bunu birçok danışmanımızın yaşadığını defalarca görmüşümdür ve bu noktada kişi bulunduğu boşluğu telafi edemiyorsa bunu bir zayıflık olarak görmemelidir.

Yazının Devamı

Kişisel Dönüşüm-Değişim

Değişimin bu kadar güçlü olduğu bir yaşam içerisinde kişilerin değişime açık olmaları karakter yapılarının güçlenmesi, yeni karakteristik özellikler kazanmaları noktasında oldukça önemlidir. Kişisel dönüşüm konusu bizim hassasiyetle üzerinde durduğumuz bir konu çünkü bilindiği gibi değişmeyen tek şey değişim ve bu değişime ayak uydurabilmek için kişilerin kişilik anlamında gelişime entegre olabilecek düzeyde dönüşüme açık olması kaçınılmaz bir gerçek olarak önümüzde durmaktadır.

Yazının Devamı

Mindfulness - Farkındaklık

Farkındalık çalışmamız aslında en zor çalışmalarımızdan biridir zira kişilerdeki farkındalık genelde örtülü olması dolayısıyla fark edemedikleri birçok konudan dolayı bloke olmuş vaziyettedir ve bu blokaj bizim kişi ile temasımız, onun duygu-düşüncelerine ulaşmamız noktasında oldukça sorun yaratabilmektedir.

Bazen kişinin örtülü kibri bazen örtülü stres hallerinden doğan depresyon bazen örtülü vaziyette bulunan öfke, pasif agresyon bazen de örtülü kompleksler ve dahası kişide derin farkındalık engellerine sebebiyet verebilmektedir.

Yazının Devamı

Psikolojik İlk Yardım

Kişilerin zihin, ruh sağlığı anlamında yaşamın getirdiği bazı krizler, çeşitli sancılı olayların akabinde gelen depresyon ve benzeri haller kişilerin zaman zaman psikolojik ilk yardıma ihtiyaç duymalarına sebebiyet vermektedir. 

Çalışmanın temel amacı, bir nedenden dolayı duygusal yıkıma uğrayan kişilere kısa süreliğine ilk yardımda bulunarak ayağa kalkmaları sağlamanın yanı sıra uzun vadede de ayakta kalmalarını sağlayacak olan kişisel dönüşüm desteğini sağlamaktır.

Bu desteklerin akabinde yaşam koçluğu desteği de sunmaktayız çünkü kişinin ayağa kalktıktan sonra yaşamını düzene koyması da oldukça önemli.

Yazının Devamı

Evlilik Öncesi Danışmanlık

Bir insanla hayatını birleştirmek oldukça önemli bir karar ve bakıldığı zaman böyle bir kararı kişiler genelde herhangi bir uzmana danışmadan almaktadır. Evet, farkındayım her insan evleneceği kişiden emin bir şekilde evleniyor ve bu nedenle verdiği kararın doğru olduğunu kaçınılmaz olarak düşünüyor.

Yazının Devamı

Evliliğimde Eksik Bir Şeyler Var!?

Her evlilik içerisinde kadın ya da erkek her iki tarafın da zaman zaman aklımdan geçen bir sorudur bu. Bana göre bir ilişkide bu soruyu kişi kendine soruyorsa veya bunu düşünüyorsa bu evlilik kötüye gidiyor anlamına gelmemektedir fakat birtakım aksaklıkların sinyali olabilir. Zaten bu çalışmayı yapmamızın sebebi de eğer kişi kendine bu soruyu soruyorsa olası aksaklıkları giderebilmektir.

Yazının Devamı

İlişkim Yolunda Gitmiyor

“İlişkim yolunda gitmiyor!” Şeklinde düşündüğünüzde içiniz acıyorsa, içinizde bir boşluk hissi oluşuyorsa tavsiyem bir an önce profesyonel bir destek almanızdır. Bu bizden olabilir başka birinden olabilir hiç fark etmez fakat iş bu noktadaysa profesyonel bir destek her zaman size yol gösterici bir unsur olarak işe yarayacaktır.

Yazının Devamı

Bir İlişkim Olmasını Nasıl Sağlayabilirim?

Birçok danışanın galiba en çok sorduğu sorulardan biri bu. Kişinin bir ilişkisi olmasını sağlama noktasında bizim direkt bir çabamız aslında pek olamıyor. Biz daha çok kişinin donanımına, karakteristik özelliklerine bu zamana kadar ilişkilerinde ne tip hatalar yaptığına bakarak, tüm bunları gözlemleyerek kişinin bir ilişkisi olabilmesi için neler yapabileceğimizi değerlendiriyoruz.

Yazının Devamı
WeCreativez WhatsApp Support
İsim, telefon ve görüşmek istediğiniz konuyu belirtiniz!