Öncelikle şunu net bir şekilde belirtmek gerekir ki bizim için birincil öncelik kişinin yaşamında bir değişim yaratma dileğini içten bir şekilde tanışma seansımızda göstermesidir ki bizimle temasa geçmesi zaten ilk girişim olarak önemlidir. Biz sadece sorularla kişinin sorunlarını görmesi kaydıyla açılım yaratmak ve açığa çıkan sorunları aynı şekilde sorularla kedisinin aşmasını sağlamaktan başka bir şey yapmıyoruz. Kaldı ki yaptığımız işi yaklaşık olarak tanımlayacak olursak, sorularla açılım yaratma sanatı diye tanımlamamız çok da yanlış olmaz.

Bize göre kişi kendi sorunlarını görmek kaydıyla bizim de desteğimizi alarak sorunlarını aşmalıdır. Aksi taktirde bizim kişinin sorunları noktasında kendimizce saptamalarda bulunmamız yanlış yönlendirmelere sebebiyet verebilir. Yani, farkında olmadan kişinin aklında dahi olmayan bir sorunu ona empoze etmiş olabiliriz ki bu da yapmaya çalıştığımız şey ile taban tabana zıt. 

Kişi hayatının bazı dönemlerinde birtakım boşluklar hisseder fakat yaşamın dayattıkları çerçevesinde yaptığı tercihlerin sonucunda girdiği kargaşa nedeni ile hissettiği boşluğu telafi edecek girişimlerden kaçınır ya da telafi edemeyeceği düşüncesi ile bu tür boşlukları görmezlikten gelebilir. Bunu birçok danışmanımızın yaşadığını defalarca görmüşümdür ve bu noktada kişi bulunduğu boşluğu telafi edemiyorsa bunu bir zayıflık olarak görmemelidir.

Kişinin yaşamında psikolojik boşluklar oluşmasının temel sebebi yukarıda da bahsettiğim gibi tercihleridir çünkü kişi tercihleriyle yaşadığı bir hayatı sürmektedir fakat kişi bulunduğu bu boşluktan yine aynı şekilde tercihleriyle gayet başarılı bir şekilde kurtulabilecek güce kesinlikle sahiptir.

Bazen bu boşluğu oluşturan kişinin ilişkileri bazen iş hayatı bazen ailesi bazen de bunların hiçbiri değildir. Kişi zihnin derinliklerinde anlamlandıramadığı, kara bir delik gibi bu boşluğu hissedebilir.

Bu hissiyat beraberinde birtakım depresyon halleri veya agresif birtakım tablolar ortaya çıkartabilir zaten kişi de bu tablolardan rahatsızlık duyduğu için kendince bulunduğu yaşamı değiştirmek için girişimlerde bulunmak ister.

Bizim bu noktada devreye girebilmeniz için biraz evvel de bahsettiğim gibi kişinin bir tercihte bulunması yani yaşamını değiştirmeye yönelik talepte bulunması gerekiyor. Kaldı ki bize hayatını değiştirmek adına başvurulan kişi bu girişimle zaten hayatlarını değiştirmek adına bir karar vermiş olmaktadır. Bu önemli bir ilk adımdır ve bizim için bu ilk adım yeterli oluyor.

Daha sonra yaptığımız seanslarla kişideki boşluğu oluşturan nedeni doğru şekilde saptandıktan sonra kişinin hayatında oluşan bu sorunu nasıl telafi edeceğimiz konusu üzerine gitmekteyiz fakat sizler de kabul edersiniz ki kişinin hayatını değiştirebilmek öyle çok kolay bir şey değil. Kişinin azimli, sabırlı, sebatkar, disiplinli olması ve bizim verdiğimiz tavsiyelere mümkün olduğunca uyması oldukça önemli.

Kişinin yaşamında değişiklik yaratabilmek için ilişkileri noktasından tutun da kilosuna kadar müdahale etmek durumunda kaldığımız durumlar vardır çünkü kişinin fiziksel durumu psikolojik durumuyla paralellik gösteriyor. Yani, kişinin aynaya baktığında kendini daha fit görmesi, kendine daha özgüvenli, kendini seven, bir şeyleri yapabileceğine daha fazla inanan bir hale gelmesine katkı sunuyor.

Tabii ki tek başına bu yeterli değil! Kişinin kendi iç dinamiklerini keşfetmesi, hayata bakış açısı noktasında bize açık olması ve tabii ki yaşamını değiştirmek adına son derece disiplinli davranması gerektiği açık bir gerçek.

Yaptığımız iş her iki taraf içinde hiç kolay değil fakat yeterli sabır, azim ve disiplin gösterildiği takdirde kişinin yaşamında aşamayacağı herhangi bir psikolojik sorunun olduğunu düşünmüyorum. Evet, derin depresyon durumları vardır ve bazen bunları tamamıyla yok edemediğimiz zamanlar da olabiliyor fakat kişinin hayatını bir karabasana çevirmiş bu halden daha pozitif bakış açısına sahip bir hale getirebilmemiz gayet mümkün.

Bunun olabilmesi için gerekli durumlarda psikiyatr, fitness koçu gibi dostlarımızdan destek almaktayız. Bizim için önemli olan maksimum destek, istişare ve sinerji ile danışanımızı en sağlıklı zihinsel potansiyele ulaştırmaktır.

Evet, biz kendi adımıza gerekli girişilmede bulunuyoruz fakat aynı girişimlerin karşımızdaki kişiden de bekliyoruz. Bu nedenle kolaycı bir yaklaşım olan kişiye telkinlerle yön vermek yerine sorularla kendi yönünü bulmasına yardımcı olma yöntemini her zaman tercih etmişizdir.

Hepimizin şunu anlaması gerekiyor ki hayat toz pembe değil. Sivri noktaları, girintileri, takılıp düştüğümüz birçok yeri var. Danışmanlarımızın çabalarıyla paralel müspet şekilde yaşantılarına yön vermelerine yardımcı olacak tavsiyelerimiz tabii ki oluyor fakat bizim asıl referans noktamız kişinin sorulara verdiği cevaplar ya da cevap vermekten kaçındığı sorular oluyor.

Kişiyi tanıyarak yöneltilen her soru kişideki bir sorunu aşmasına yönelik birer anahtardır ve kişi bu soruların cevaplarını kendi zihninde arayıp bulma çabası içine girdiğinde değişimi de beraberinde başlar.

Sonuç olarak ilk adımı atıp bize başvuruda bulunan hiç kimseyi yarı yolda bugüne kadar bırakmadık fakat şunu da belirtmek gerekir ki bu hizmet sınırlı sayıda kişiye sağlanabilmektedir. Siz de takdir edersiniz ki kişilerin hayatına yön verebilmek için o kişiye yoğunlaşmamız bazen gece gündüz onunla çalışmanız gerekebiliyor.

Belki abartı gelebilir fakat hakikat bu ve bu nedenle sadece iki danışanla sınırlı bir hizmet olarak tutmaktayız.

Son olarak biz ya da başka biri olsun önemli olan sizin yaşamınızı değiştirmeye yönelik talepte bulunmanızdır. Kendinize bu iyiliği yapın ve yaşamınızdaki eksiklikleri görmezlikten gelmeyin. Özellikle genç yaşlardaysanız bunu kesinize kesinlikle yapmayın! İlk adımı atın, biz ya da başka biri olsun gerekli destek talebinde mutlaka bulunun derim.

Sağlıcakla kalın…

Alparslan Varer
info@alparslanvarer.com

Performans Çalışmalarımız

 Sporculara Danışmanlık

 Oyuncu Danışmanlığı

WeCreativez WhatsApp Support
İsim, telefon ve görüşmek istediğiniz konuyu belirtiniz!