Galiba birçok danışanın en çok sorduğu sorulardan biri bu. Kişinin bir ilişkisi olmasını sağlama noktasında bizim direkt bir çabamız aslında pek olamıyor. Biz daha çok kişinin donanımına, karakteristik özelliklerine bu zamana kadar ilişkilerinde ne tip hatalar yaptığına bakarak, tüm bunları gözlemleyerek kişinin bir ilişkisi olabilmesi için neler yapabileceğimizi değerlendiriyoruz.

Bana göre kişinin bir ilişkisi olamıyorsa, bu noktada sıkıntılar yaşıyorsa karakteri noktasında oldukça sıkıntıları var demektir. Bu noktadaki ilk yaklaşımımız kişilik dönüşümü çalışmaları olmaktadır. Kişilik noktasında zayıf birinin kolay kolay ilişki sahibi olabilmesi pek mümkün olamamaktadır. Olsa da sahip olduğu ilişki partneri tarafından domine edilebilmektedir.

Kişilik gelişimi çalışmaları sadece bir ilişki içinde olabilmeniz için değil hayatınız boyunca geçerli olan bir çalışmadır. Kişiler bir ilişkiye sahip olduğu zaman o ilişkinin sekteye uğramasının önemli bir nedeni kişinin zihinsel ve fiziksel olarak kendine bakmaması, düzensiz hayat şekli, gereksiz kilo almasıyla biçimsiz hale gelmesidir ve bunlar bir ilişki de oldukça önemli faktörlerdir.

Evet, kendini teselli amaçlı birtakım şeyleri kişi kendi kendine söyler. “Ben kendimle barışığım, beni beğenen bu halimle kabullensin.” Bunları söyleyen insanların bir de bizim gözlemlerimiz eşliğinde kendilerini değerlendirmesini tavsiye ederim çünkü öyle örnekler var ki eşinin obezitesinden dolayı aldığı şekli yüzüne söyleyemeyen ve sadece bu neden dolayı ilişkisini sonlandırmak isteyen kişileri bir bilseniz şaşırırsınız.  

Biraz direk bir anlatım şekli oldu ve belki de hoşunuza gitmemiş olabilir ama bizim amacımız birtakım şeyleri kamufle edip size sunmak değil. Kişinin açıkça kendi gerçeğini görmesi ve bu gerçeği fark ettikten sonra daha iyi olmak adına adımlar atması esas olandır. Bunun dışında elimizde sihirli bir değnek yok ve aslında sihirli değnek sizin elinizde o da iradeniz. Biz sadece iradeniz noktasında gerçeğinizi anlamaya yönelik sorular yöneltiriz ve gelen cevaplara göre bir yol haritası çizebiliriz.

Yani, bir ilişkinizin olmasını istiyorsanız ve böyle bir taleple bize geliyorsanız kendi gerçeğini görmeye hazır olmanız gerekiyor çünkü siz kendi gerçeğini göremediğiniz sürece yaşamınızda bir değişim oluşturmanız ne yazık ki mümkün olmayacak. 

Yaşamınızdaki bir eksikliği fark edip bu eksiklikten dolayı bir ilişkinizin olamadığını fark etmenizden dolayı bize geliyor musunuz? O zaman bize güvenmeli sorduğumuz sorulara açıklıkla cevap vermeli, sorulardan kaçmamalı, kendi hakikatini kamufle edici cevaplar vermemeli, kendini hakikatinizle yüzleşecek cesarete sahip olmalısınız.

Evet kendinizi açmadığınız noktalarda biz tabii ki sizin kendinizi açmanız için sorularla bir açılım yaratmaya çalışacağız ama bu noktada bir açılım olabilmesi için karşı tarafın da çaba göstermesi oldukça önemli.

Sevgili dostlar, çabasız, disiplinsiz şekilde kapılarını açma ihtimaliniz yok ve bizim de açma ihtimalimiz yok. Bunu bilmeniz ve beraber çalışarak bir şeyleri aşabileceğimizi kabullenerek, kendi sorunlarınızı görerek bize gelmeniz gerekmektedir. O zaman çok daha hızlı yol kat edebiliriz ve bu olduğunda hayatınızdaki değişime siz de şaşıracaksınız.

Sağlıcakla kalın...

Alparslan Varer
info@alparslanvarer.com

Performans Çalışmalarımız

 Sporculara Danışmanlık

 Oyuncu Danışmanlığı

WeCreativez WhatsApp Support
İsim, telefon ve görüşmek istediğiniz konuyu belirtiniz!