Kişilerin zihin, ruh sağlığı anlamında yaşamın getirdiği bazı krizler, çeşitli sancılı olayların akabinde gelen depresyon ve benzeri haller kişilerin zaman zaman psikolojik ilk yardıma ihtiyaç duymalarına sebebiyet vermektedir. 

Çalışmanın temel amacı, bir nedenden dolayı psikolojik yıkıma uğrayan kişilere kısa süreliğine ilk yardımda bulunarak ayağa kalkmaları sağlamanın yanı sıra uzun vadede de ayakta kalmalarını sağlayacak olan kişisel dönüşüm desteğini sağlamaktır.

Kendi adıma psikolojik ilk yardım konusunda birebir çalışmayı ya da küçük atölye çalışmalarını çok daha uygun görüyorum. Kişilerin yaşadıkları uç noktadaki depresyonlar ya da hafif depresyon halleri dahi olsa kişinin şahsına münhasır ruh halleri geliştirilmektedir ve bir salon içerisindeki kişinin kısaca kendini ifade etmesi akabinde dar zaman dahilindeki birkaç kelimenin kişiye çok fazla yardımı olacağını düşünmüyorum. 

Bu nedenle psikolojik danışmanlık, psikolojik ilk yardım konularında çeşitli gezi ve otel organizasyonlarıyla birlikte bu çalışmayı yürütmeyi çok daha doğru buluyorum. Kişilerin bulundukları iş ortamından, şehrin kozmopolit yapısından uzak bir mekânda kendilerini daha rahat hissettikleri bir ortamda çok daha rahat bir şekilde zihinsel ve bedensel anlamda gevşeyerek sorunlarını çok daha kolay bir şekilde ortaya koyduklarını ve bizim sunduğumuz çözüm tekliflerini çok daha sağlıklı bir şekilde değerlendirdiklerini defalarca görmüşümdür.

Her zaman belirttiğimiz gibi psikolojik destek, psikolojik ilk yardım konularında ilk önce kişinin kendisinin bu desteği talep etmesi, kendindeki eksikliği kısmen dahi olsa önyargılarından sıyrılarak görebilmesi bizim daha hızlı daha sağlıklı yol katetmemiz noktasında oldukça önem teşkil etmektedir.

Kaldı ki bunun sağlanabilmesi için gerekli açılımı yaratacak soruları kişilere yönelterek kendilerindeki açmazları görmelerini sağlama yoluyla ilerleyerek güzel sonuçlar elde etmekteyiz. 

Sağlıcakla kalın.

Alparslan Varer
info@alparslanvarer.com

Performans Çalışmalarımız

 Sporculara Danışmanlık

 Oyuncu Danışmanlığı

WeCreativez WhatsApp Support
İsim, telefon ve görüşmek istediğiniz konuyu belirtiniz!