Motivasyon çalışmalarımızın belkemiğini “Helal olsun, siz yaparsınız!” balonundan daha ziyade kişilerin iç dinamiklerini keşfetmelerine yönelik farkındalık yaratma üzerine bina edilmiştir. Kendi dinamiklerini keşfedemeyen insanlara nasıl bir motivasyon sağlarsanız sağlayın geçicidir ve geçici çözümler çözüm olmamakla birlikte beraberinde hayal kırıklıkları da getirebilir.

Bu durum bir arabaya nitrojen gazı bağlamak gibidir. Araç gazı alınca ilk önce kısa süreliğine oldukça hızlanır fakat gaz bitince daha fazla yorulmuş bir motor ile eski süratine geri döner. Yani, kişide olmayan bir potansiyelin var olduğuna kişiyi ikna ederek potansiyel sahibi olmasını sağlamanız nafiledir zira kişinin potansiyeli karakteriyle paraleldir. 

Dolayısıyla yüklediğiniz motivasyon yazılımının altını kişinin karakter gelişimini destekleyen yazılımlar ile doldurmazsanız yaptıklarınız nafile çabanın ötesine pek geçemez.  

Bu nedenle kişinin kendini harekete geçirebilecek dinamiği keşfetmesi noktasında çalışmalarımızda soru cevap bölümünü uzun tutmaktayız çünkü gelen sorularla birlikte katılımcıların dinamiğini de anlamam oldukça kolaylaşıyor ve bu dinamiği anlamaya başladığımız zaman o dinamiğe göre çalışmayı spontane şekilde götürmek daha verimli olur. Yani, standart, didaktik, monoton bir çalışma şeklinden ziyade salonun atmosferine göre interaktif bir çalışma şekli geliştirmeyi daha doğru buluyoruz.

Bu şekilde interaktif bir çalışma şekli ki buna sohbet demek daha doğru olur, kişilerin yaşamlarını sekteye uğratan açmazları görerek, bu noktada ipuçları vererek ilerlemek bizce kişinin motivasyonu noktasında da oldukça önemli.

Kişi umutsuzluk içerisindeyse ve hayata dair kafasında sorular varsa ve bu soruları çözümleyemiyorsa o kişide nasıl bir motivasyon oluşturmanız mümkün olabilir?

Yaptığımız atölye çalışmalarında kişilerin soruları ve açılan konulara verdikleri reaksiyonlar gözlemlenerek onların kendi dinamiklerini keşfetmelerine yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ancak bundan sonra bu dinamikleri harekete geçirebilecek motivasyon çalışması daha doğru buluyoruz. Bunun dışında sağlanan motivasyonlar kimse kusura bakılmasın ama bize göre boş konuşmadan ibarettir.

Evet, motivasyon konusunda söylenecek çok söz var, aktarılacak çok şey var bunları da karşılıklı geldiğimiz zaman konuşmalarımızda, atölye çalışmalarımızda zaten sizinle paylaşacağız.

Sağlıcakla kalın…

Alparslan Varer
info@alparslanvarer.com

Performans Çalışmalarımız

 Sporculara Danışmanlık

 Oyuncu Danışmanlığı

WeCreativez WhatsApp Support
İsim, telefon ve görüşmek istediğiniz konuyu belirtiniz!