Feminist hareket açısından bir dönüm noktası olan Dayağa Karşı Dayanışma Yürüyüşü’nün 34. yıldönümünü hatırlatan kadınlar 21 Mayıs Cuma günü saat 18.30-20.00 arası Yoğurtçu Parkı’nda olacaklarını duyurdu.

Bugün 17 Mayıs Dayağa Karşı Dayanışma Yürüyüşü’nün 34. yıldönümünü hatırlatan kadınlar 21 Mayıs Cuma günü saat 18.30-20.00 arası Yoğurtçu Parkı’nda olacaklarını duyurdu.

İstanbul’da 12 Eylül askeri darbesi sonrası ilk izinli, kitlesel kadın yürüyüşü olan “Dayağa Karşı Dayanışma Yürüyüşü” yapıldı. Eylem Kadıköy iskeleden başladı, Yoğurtçu parkındaki mitingle devam etti. Yürüyüşü, Feminist ve Kaktüs dergilerinden kadınlar, Ayrımcılığa Karşı Kadın Derneği’ni kurma hazırlığı yapan kadınlar ve bağımsız feministler örgütledi. Aile içi şiddete, dayağın meşrulaştırılmasına karşı düzenlenen 17 Mayıs eylemi, sadece kadınların düzenlediği ve katıldığı ilk yürüyüş oldu.

İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu’nun yaptıkları açıklamada, “Biz ise hâlâ erkek şiddetine karşı mücadele ediyoruz. 34 yılda hiçbir hakkımızı kolay kazanmadık, İstanbul Sözleşmesi’nden de şiddetten uzak, eşit yaşama hakkımızdan da vazgeçmeye asla niyetimiz yok demek için: 21 Mayıs Cuma günü saat 18.30-20.00 arası Yoğurtçu Parkı’ndayız” denildi.

Kadınlar sosyal medyada #DayağaKarşıYürüyüştenBugüne, #KolayKazanmadıkVazgeçmeyiz etiketleri ile paylaşımlarını yaparak 21 Mayıs günü Yoğurtçu Parkı’na çağrı yapıyor.

WeCreativez WhatsApp Support
İsim, telefon ve görüşmek istediğiniz konuyu belirtiniz!