Engellilik dilimleri devlet tarafından %40 ve %90 olmak üzere iki şekilde sınırlandırılmıştır. Elbette bu kısıtlamalar kişilerden kaynaklı olmakta ve gözle görülebilmektedir. %40 Engelli Hakları Nedir? Ne Gibi Durumları Kapsar?

Her ne kadar can sıkıcı bir durum olsa da devlet tarafından özel hak tanınan engelli vatandaşlara verilen Engelli kimlik kartı vardır. Engelli kimlik kartı, minimum %40 ve üzerinde engeli olan kişilere verilen bir karttır. Süresiz bir şekilde verilen ve yenilenmesi gerekmeyen bu kartı almak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yapılabilir. Başvuru yapılan günden itibaren 7 gün içerisinde kart başvuran kişiye teslim edilmektedir. Peki, %40 Engelli Hakları Nedir? Ne Gibi Durumları Kapsar?

%40 Engelli Hakları Nedir? 

Engellilik dilimleri devlet tarafından %40 ve %90 olmak üzere iki şekilde sınırlandırılmıştır. Elbette bu kısıtlamalar kişilerden kaynaklı olmakta ve gözle görülebilmektedir. Engelli haklarıyla alakalı pek çok kişi hala haklarından haberdar değildir. Biz sizlere bugün bu konuyla alakalı bilgi vereceğiz. %40 Engelli demek, Engelli Kimlik Kartı sahibi olan kişi demektir. Peki, Engelli kimlik kartı nasıl alınır? Avantajları nelerdir?

Engelli Kimlik Kartı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?
Engelli Kimlik Kartı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler aşağıda sıralanmıştır.

◆  Siz de kimlik kartını almayı düşünüyorsanız belgeleri eksiksiz olarak tamamlamanız gerekiyor.
◆  Kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi olmalıdır.
◆  Engelli kimlik kartı almak istenildiğine dair başvuru dilekçesi gereklidir.
◆  2 tane vesikalık fotoğraf istenmektedir.
◆  Sağlık kurulu raporu gerekmektedir. Bu raporda en az %40 oranında engelli olunduğunun belirtilmesi gereklidir. Raporun aslı sunulamıyor ise; aslı gibi olduğunu belirten onaylı örneği ile de başvuru yapılabilmektedir.
◆  Engelli bireyin refakatçisine refakatçi kartı çıkartılacağı için refakatçi kartı dilekçe örneği istenmektedir.
◆  Var olan engelli kimlik kartını kaybedenler, kayıp kart dilekçesi yazmalıdır.
◆  Engel oranında değişiklik olanların engel oranı değişikliğini bildiren dilekçe ile başvuru yapmaları gereklidir.

Engelli Kimlik Kartının Avantajları Nelerdir?
Engelli Kimlik Kartı belirli başlı kişilere verildiği için elbette bazı avantajlara sahip olacaklardır. Bu avantajlardan sizlere aşağıda bahsettik.

◆  Engelli Kimlik Kartına sahip olan kişiler sinemaya ya da tiyatroya gitmek isterlerse avantajlı bilet alacaklardır. Eğer devlet tiyatrosuna gideceklerse herhangi bir ücret ödemek zorunda kalmayacaklardır.
◆  Toplu taşıma araçlarına ücretsiz olarak binmektedirler. Engeli ağır olan kişiler ise toplu taşıma aracına binerken yanında refakatçisine de ücret ödemez.
◆  Engelli kimlik kartının kullanım alanları ve faydaları aşağıda açıklanmıştır:
◆  Eğer uçağa biniş yapacaklarsa, Türk Hava Yollarını tercih ettiklerinde iç hatlar için %20, dış hatlar için de %40 indirimli bilet alabilmektedirler.
◆  Açık öğretime kayıt yaptıracak olan engelli kişiler herhangi bir ücret ödemeyeceklerdir.

Engelli Vatandaşlar Malulen Emekli Olabilirler Mi?
Çalışma gücünün minimum %60’ını kaybetmiş olan kişilerin yararlanacağı malulen emeklilik hizmetine kısaca erken emeklilik de diyebiliriz. Gerek iş kazası gerek ise meslek hastalığı sebebiyle çalışma gücünü kaybeden kişiler bu durumdan yararlanabilmektedirler. Dogmatik ya da işe girmeden önce malullük durumu söz konusu olan kişilerin emekli olması mümkün değildir. Yalnızca işe girdikten sonra malullük durumu olursa malulen emekli olunabilir.

Malulen Emekli Olabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?
Minimum 10 yıl sigortalı çalışmış ve 1800 gün prime sahip olan kişiler malulen emekli olabilmektedir. İşten çıkma nedeninin de maluliyetleri mutlaka olmalıdır. Eğer çalışan ve sigorta prim borcu olmayan malul kişilerin ilgili kuruma dilekçe ile başvurarak malulen emekli olabilir.

En az 10 yıldır sigortalı olarak çalışanlar ve ödenmiş 1.800 prim ödemesi olanlar malulen emekli olabilmektedirler. İşten ayrılma nedenlerinin maluliyetleri olması gereklidir. Sigorta primi borcu olmayan malul kişiler kuruma yazılı dilekçe ile başvurarak malulen emekli olabilmektedirler.

 

WeCreativez WhatsApp Support
İsim, telefon ve görüşmek istediğiniz konuyu belirtiniz!