İnsan yaşamı çeşitli virajlara dolu ve bazı virajlar var ki kişileri savurabiliyor fakat eğer bu savrulmanın sonucunda kendimizi toparlayabilecek irade ve disiplini oluşturabilirsek işte o zaman yaşamımız çok daha anlamlı bir ideal çerçevesinde rayına girebiliyor.

Benim hayatım da 23 yaşında yaşadığım çok az insanın başına gelen bir olayla savruldu ve bu olay sayesinde oldukça zor bir süreçten geçsem de sağlam bir ideal çerçevesinde yaşamımı rayına sokabildim.

Yaptığım çeşitli literatür araştırmalarına ve hayatıma kazandırdıklarına baktığımda en yüksek ideal diyebileceğim bir kavramın insan hayatına kazandırabilecekleri ve yokluğunda insan evladının neleri kaybedebileceği, bir risk yönetimi açısından değerlendirildiğinde yaşamın daha verimli geçebileceği konuları gibi konulara değineceğiz.

Konuşma birçok başlıktan oluşmaktadır, anlatım sırasında her zaman soruları almaktayım bu nedenle gelen sorularla spontan olarak konuşma şekillenmektedir.

Kişiler hayatlarının referans noktalarına çeşitli enstrümanları yerleştirmektedirler. Kimi inancını yerleştirir kimi parayı yerleştirir kimi aşkı yerleştirir çok çeşitli şeyler insan hayatımın merkezine temel ideal olarak yerleştirilebiliyor fakat hayatımızın merkezine gerçekten neyi oturtmamız gerektiği noktasında galiba yeterli sorgulamayı kendi kendimize yapmıyoruz. Daha çok hayatın bize dayattıkları noktasında ideallerimiz şekilleniyor. Bu konuyu ele almamın temeldeki nedeni bu. Yani, gizemli bir olay yaşadım, ben diğerlerinden çok daha farklı ve üstünüm anlamında bir konuşma tabii ki çok anlamsız olurdu.

Sonuçta ben de konuşmam sırasında bana aktarılan sorularla birlikte insanların yaklaşımlarını, tepkilerini, hayatlarındaki keskin virajları, savruluşlarını, kendi referans noktalarını öğreniyorum. Bu da benim için bir kazanım oluyor zaten her konuşma interaktif bir ortamda gerçekleşmeli ki her iki taraf da birbirine bir şeyler kazandırabildiği lezzetli bir paylaşım ortamı doğsun.

Amacımız insanların yaşam içerisinde savrulmaları noktasında onları toparlayabilmek yanlış yönlere sapmasını engel olabilecek aynı zamanda da yaşamlarına anlam katabilecek bir referans noktası kazandırmaktır fakat yaşamın bize dayattıkları noktasındaki tercihlerimiz bazen bizi böyle sağlam referans noktalarından uzaklaştırarak hiçbir şekilde sağlam olmayan ayağımızı kaydırması gayet mümkün alanlara adım atmak durumunda bırakabiliyor. Bu noktada biraz irade disiplin ve istek olduğu takdirde güzel şeyler ortaya çıkarabileceğimize inanıyorum.

Sağlıcakla kalın…

Alparslan Varer
info@alparslanvarer.com 


 

WeCreativez WhatsApp Support
İsim, telefon ve görüşmek istediğiniz konuyu belirtiniz!