Increase text size Decrease text size Bana göre yaşam koçluğu, konsantre empati yeteneğine sahip çok iyi bir dinleyici ve gerçek anlamda bir soru sorma sanatkarı olmayı gerektirmektedir. Bizim temelde yaptığımız şey, kişileri çok iyi bir empati ile son derece dikkatli bir şekilde dinleyerek tıkandıklarını fark ettiğimiz konularda o tıkanıklığı açabilecek en doğru soruyu, nokta atışı şeklinde yönelterek en kestirme, pratik çözümleri üretmektir.

Bir yaşam koçu asla ama asla çözümü kendisi üreterek hazır lokma gibi danışanın önüne koymaz. Bana göre böyle bir yaklaşım kişilerin problemlerini çözmeleri noktasında bir katkı sumaktan ziyade çözümü üreten kişiye bağımlı kılar.

Sevgili dostlarım, bir şekilde sakatlandığınızı ve sizi ayağa kaldırmak adına fizik tedavi uygulayan kişinin talimatları noktasında çaba göstererek, zaman içerisinde kendi ayaklarınızın üzerinde durmak yerine fizik tedavi uygulayan kişinin sizi sırtına aldığını düşünün. Sizlerin sorunlarını tecrübelerimden yola çıkarak hazır lokma şeklinde ben çözersem sizler asla kendi ayaklarınız üzerinde duramaz sürekli bana ya da başka birilerine bağımlı kalırsınız ve bunun adına farkındalıksız kölelik deniyor.

Bu arada bana en çok sorulan sorulardan birinin cevabını da bir yanlış anlamaya mahal vermemek adına aktarmam gerekir! 

Bir psikolog, pedagog ile yaşam koçunun arasındaki fark nedir?

Ufak bir bilgilendirme! “Yaşam Koçluğu, 26 Haziran 2013 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan “Koçluğun Uluslararası Meslek Standartları ile Türkiye’de meslek dalları arasında yerini almıştır.”

Toplum tarafından zaman zaman yanlış anlaşılan ve yaptığımız iş itibariyle birbirine benzetilen iki meslek gurubunda olsak da iki meslek arasında çok bariz farklılıklar bulunmaktadır. Bu noktadaki temel farklılık, psikologlar kişilerin geçmişlerinden kaynaklanan sorunları çözmeye çalışırken, koçların kişilerin geleceklerini bina etmeye çalışmalarıdır. 

Bu nedenle biz koçlar olarak psikologların alanına müdahale etmeyiz psikologlar da bizim alanımıza müdahale etmezler.

Zaman zaman çalıştığım psikiyatr, psikolog ve pedagog dostlarım bulunmaktadır. Yeri geldiğinde onlar benimle ben de onlarla dirsek temasına geçerek bize başvuran kişilerin en sağlıklı şekle gelmesi için beraberce çaba göstermekteyiz.

Sevgili dostlarım, biz insanlara sorular yönelterek kendi yollarını bulmaları noktasında sadece yol gösterebiliyoruz fakat o yolda insanların yürümeleri için onları iterek götürmeye çalışmıyoruz.  Bu nedenle bizim seanslarla yol alabilmemiz kişinin sabrı, disiplini ve azmiyle paralel olarak yürümektedir.

Seanslar Nasıl İlerliyor?

Birinci seans tanışma seansı olarak gerçekleşmektedir. Bu seansta kişinin durumunun saptanması ile birlikte ileriki dönemlerde ne şekilde çalışılabileceğimiz hususunda her iki tarafa da ipuçları vermektedir.

İlk seanslarda kişileri tanıma amacıyla uluslararası araştırmalardan yola çıkılarak hazırlanmış birkaç kişilik testi uygulamaktayım. Bu testler kişilerin kendilerini ve benim onları tanımam açısından oldukça fayda sağlamaktadır.

Yine gerekli gördüğüm durumlarda NLP “Nörolinguistik Programlama” yöntemini de kullanmaktayım. Bu yöntem ile kişiler kendi sorunlarına çok daha konsantre bir şekilde yönelebilmektedir. Ayrıca NLP kapsamında bulunan bazı yöntemler ile kişilerin yaşamlarını daha pozitif hale getirmelerine de yardımcı olmaktayım.

Uzman bir nefes koçu olmam dolayısıyla danışanlarımın daha iyi bir zihin ve beden performansına kavuşmaları amacıyla nefes tekniklerini de zaman zaman kullanıyorum. Siz de hak verirsiniz ki insan evladı nefes almadan yaşayamıyor ve eğer bir yaşam koçu olarak kişilerin doğru şekilde nefes almalarını sağlamanın da bir şekilde sorumluluğum olduğunu düşünüyorum.

İlerleyen seanslarda kişilerin durumuna göre birçok yöntem devreye sokmaktayım. Fakat her zaman belirttiğim gibi ben ne kadar yöntem kullanırsam kullanayım ne kadar tecrübe sahibi olursam olayım işlerin doğru şekilde ilerlemesi sizlerin çabası ile paraleldir.

Bu çabayı her iki tarafın da göstereceğine dair her danışanımla ilk seanstan sonra karşılıklı olarak bir dostluk sözleşmesi yapılmaktadır. Bu sözleşme bana göre her iki tarafın birbirine verdikleri sözleri yazılı olarak da ortaya koydukları güvene dayalı bir sözleşmedir. Yapılan bu sözleşmenin hiçbir şekilde hukuki bağlayıcılığının kesinlikle olmadığını da ayrıca belirtmeliyim.

Aramızda yapacağımız sözleşmeye bu linki tıklayarak ulaşabilirsiniz!

Sevgili dostlarım seanslarda birincil önceliğim istikrardır. İstikrarsızlığın yarattığı derin sorunları danışanlarımda defalarca gözlemlemiş biri olarak bunu size net bir şekilde söyleyebilirim. Çözümlenmemiş sorunlardan saklanarak seanslardan kaçan kişilerin daha sonra o sorunları ne derece derinleştirerek geri dönüş yaptıklarını defalarca görmüşümdür. Dostlarım hem sizin hem de benim verdiğim emeklerin boşa gitmemesi için yapacağımız palana sadık kalmanızı sizlerden önemle rica ediyorum.

Kendi adıma çok iyi işler başarabileceğimize canı gönülden inanıyorum. Siz de yaşamınızda bir değişim yaratmak, özgür iradenize mümkün olduğunca sahip olmak, kişilik anlamında daha verimli, iradeli bir insan halini almak istiyorsanız kapım herkese açık.

Sağlık ve huzurla kalın..

Alparslan Varer
info@alparslanvarer.com 

WeCreativez WhatsApp Support
İsim, telefon ve görüşmek istediğiniz konuyu belirtiniz!