Increase text size Decrease text size Bir toplumun sosyoekonomik ya da kültürel, her türlü kalkınmasının gerçekleşmesi sosyal sorumluluk bilincinin tam anlamıyla anlaşılarak hayata geçirilmesi ile mümkün olabilir. Bunun aksi bir kalkınma modelini düşünmek sadece öngörüsüzlük ya da iş bilmezlik olsa gerek.

Dostlarım, Dünya Yardımseverlik Endeksi hükumetlerin yaptıkları yardımserce çalışmalara bakmamaktadır. Ülkelerin kalkınmışlık düzeylerinin bir göstergesi olarak dünya ülkelerinin dikkatle takip ettikleri bu endeks, ülke “halklarının” sivil toplum çalışmaları içerisinde yaptığı bağışlara, toplumun genelinin sosyal sorumluluk çalışmalarına ne kadar katılımcı olduğuna ve bu çalışmalara ne kadar zaman ayırdıklarına bakmaktadır. Bu noktada ülkemizin yardımseverlik endeksinde sondan yedinci olması bizi son derece üzmektedir.

Sosyal sorumluluk bilinci ülke halklarının onurudur ve bu onura sahip kişiler sosyal sorumluluk çalışmalarına katılımcı olma iradesine sahip kişilerdir. Ayrıca bu onur, para ve bağışlarla satın alınabilecek bir değer de değildir.

Daha kestirmeden konuyu aktaracak olursak, bir kesim insanın daha sonra vergiden düşmek üzere kamu yararına STK'ya yaptığı bağışlarla sosyal sorumluluk da yardımseverlik de olmaz.

Daha da anlaşılır olalım!

Parayla yardımsever olunmaz, sadece yardımsever kişilerin bir şeyler yapmasına aracı olunabilir. Bu bağışlar da tabii ki gereklidir ve güzeldir ama gerçek yardımsever hem parayı veren hem de kendi topraklarında olanlara dair fiili anlamda harekete geçenlerdir. Bunun dışında bağışlarla vicdanını kandırarak huzuru satın alabileceğini zannedenler gaflet içerisindedirler.

Yardımseverliğin tanımını tekrar hatırlayalım!

Gücü ve imkânı oranında karşılık beklemeden başka birinin iyiliği için çaba gösteren kişi. Çaba göstermek elinizi cebinize attığınız zaman birimi içerisinde değil yaşamın daha iyiye gitmesi için poponuzu kaldırdığınızda olabiliyor. Açıkça gerçek bu!

Daha da anlaşılır olmak gerekirse, iyi niyetin hareket bulmuş hali yardımseverliktir. Kişi kendini iyi niyetliliği konusunda parasıyla ya da düşünceleriyle kandırabilir fakat son tahlilde gerçek çok açıktır. Komşunun açlığından haberdar olmak için kulaktan dolma değil, gidip komşunu ziyaret ederek haberdar olmak gerekir. Yoksa komşunun açlığından bihaber, ortalığa para saçan popülist bir takım güruhtan ileri gitme ihtimalimiz olmaz.

Sevgili dostlarım, lütfen keyfim kaçar, motivasyonun düşer diyerek, zamanım yok bahanesine sığınarak sosyal yardım çalışmalarından kaçmayın ve bu çalışmaların sadece bağışlar ile olabileceği kesinlikle zannetmeyin. Maddiyat işin gerekli bir boyutudur ama yardımseverlikte birincil ve belirleyici kriter fedakarlıktır.

Garip, ama gerçek bu ve bu gerçeği birçok şekliyle yaşamış biri olarak sizlere aktarıyorum. Artık çeşitli bahanelerle kendinizi kandırarak hizmetten bihaber suni bir huzurun gölgesinde yaşamak ya da yaşamamak size kalmış.

Sağlıcakla kalın...

Alparslan Varer
info@alparslanvarer.com

WeCreativez WhatsApp Support
İsim, telefon ve görüşmek istediğiniz konuyu belirtiniz!