Increase text size Decrease text size Kurumsal yaşam koçluğu hizmetimiz her türlü kurum ve kuruluşta çalışan her düzeyde kişilerin iş performanslarını arttırmaya yönelik olarak yürütülmektedir. Siz de hak verirsiniz ki kişiler hangi işi yaparlarsa yapsınlar hangi mevkide bulunurlarsa bulunsunlar yaşantıları içerisinde karşılaştıkları sorunlar ile başa çıkamıyorlarsa o soruna paralel olarak iş performanslarında bir düşüş kaçınılmaz olarak meydana gelecektir.

Kurum ve kuruluşlara yönelik çalışmamız birkaç ayaktan oluşmaktadır ve aşağıda sunduğumuz çalışma şekilleri konusunda bizimle temasa geçildikten sonra mutabık kalınan biri ya da birkaçı şeklinde gerçekleştirmekteyiz. Çalışma alanlarımız geniş olması nedeni ile işletmenin küçük, orta ya da büyük olması bizim için bir farklılık yaratmamaktadır. Her türden işletme için çözümlerimiz bulunmaktadır.

Bireysel Yaşam Koçluğu: Bireysel yaşam koçluğu bazında sunduğumuz hizmet her düzeyden kişinin iş, aile ve ilişkilerine yönelik sorunlarını ele alarak konsantre sorular yoluyla beraberce çözüme ulaştırma temellidir.

Çalışma içerisinde karakter analizlerine yönelik testler sunularak kişilerin kendi karakter yapılarını tanımaları sağlanacaktır. Bu tür testler kişinin kendi kişilik türünü öğrenmesinde ve buna göre bir denge oluşturmasına son derece katkı sunmaktadır.

Bu bağlanmada yürüttüğümüz çalışmalar bir saatlik birebir seanslar şeklinde olmaktadır ve kişilik hakları çerçevesinde gizliliğe son derece öznen gösterilerek yapılmaktadır. Hiçbir danışanın bilgisi asla iş yeri ile paylaşılmaz!

Motivasyon Konuşmaları: Bana göre motivasyon konuşması denen şey gerçek anlamda bir balonun şişirilmesi ve sonrasında patlatılması gibidir. Bunun yerine kişilerin kendi potansiyelleri görmelerini sağlayarak gerçekçi bir yaklaşım sergilenmelidir. Ancak bu şekilde daha kalıcı bir motivasyonun oluşması sağlanabilir.

Bu nedenle motivasyon konuşması adı altında yürüttüğümüz çalışmayı “Neden Yardımsever Olayım Ki?” gösterimiz ile sunmaktayız. Gösteri son derece geniş perspektifte insani değerleri kişilere empoze eden ve bu değerler kapsamında onların farkındalığını arttırmaya yönelik olarak hazırlanmış, espriler ile bezenmiş hiciv içeren bir mizansen içerisinde sunulmaktadır.

Sonuç olarak;

Kişiler kendi değerlerini fark etmezlerse nasıl motive olabilirler ki?

Kişilerin değerliliğini belirleyen şey yaşadıkları dünyaya kattıkları hizmet değil midir?

Kişi farkındalık anlamında düşünen bir varlık değilse nedir?

Tüm bu soruların cevaplarından kaçan ya da veremeyen bir kişi kendi gerçeğinden de kaçmış olmuyor mu?

Kendi gerçeğinden kaçan kişi gerçek anlamda kişilik sahibi nasıl olabilir?

Gerçek anlamda kişiliğini bulamamış kişi nasıl motive olabilir?

“Tabi birkaç saatlik ego şişirilmesini motivasyondan sayıyor sanız o başka!”

Gösteri hakkında geniş bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Grup Çalışmaları: Bu tür çalışmalar özellikle içine kapalı olan kişilerin gurup içerisinde söz alarak katılımlarını amaçlamaktadır. “İçine kapalı bir birey saatli bir bomba gibidir ne zaman patlayacağı belli olmaz.” Gurup çalışmaları daha konsantre çalışmalar olduğu için kişiler öğrenmek istedikleri konuları daha rahatça dile getirebilmektedir.

Bu çalışmayı daha çok “Neden Yardımsever Olayım Ki?” çalışmamızın akabinde, belirlenen bir zamanda, en fazla on beş kişilik guruplar halinde gerçekleştirmekteyiz.

Nefes Çalışmaları: Doğru şekilde nefes almanın fiziksel, zihinsel performansı son derece arttırdığı, stres düzeylerini azalttığı, mutluluk hormonunun açığa çıkmasını desteklediği ve motivasyonu arttırdığı kanıtlanmış bir gerçektir. Bu nedenle kurum ve kuruluşların bu çalışmaya özellikle eğilmesini tavsiye ediyoruz.

Çalışma kapsamında önce kişilerin nefes alanları ölçülerek ne tür nefes aldıkları “göğüs, karın vb.” anlaşıldıktan sonra işletmenin türüne göre grup ya da bireysel olmak kaydıyla nefes egzersizleri yapılarak günlük yaşantıları içerisinde yapacakları egzersizler verilecektir.

Verilen egzersizler sonrasında kontrol amaçlı çalışmaların aylık periyotlarla dört ay boyunca yapılması sağlıklı bir nefes yapısın oturmasında önem teşkil etmektedir.

NLP Çalışmaları: NLP yani “Nöro Linguistik Programlama” kapsamında aktarılan bilgiler kapsamında kişilerin çalışma saatleri içerisinde dahi uygulayabilecekleri birçok yöntem aktarılmaktadır. Örneğin, bir çapalama yönetimi ile kişi çalıma saatleri içerisinde dahi stres düzeyinin artması noktasında kendini rahatlatacak bir ruh haline kavuşabilir. NLP’nin nefes çalışması ile birlikte uygulandığında daha verimli olduğunu da belirtmek gerekir.

NLP kişinin potansiyeline bağlı olarak çalışan bir sistemdir ve gücünü tekniği öğretenden değil uygulayan kişinin kendinden alır. Öğreten sadece yöntemi en doğru motivasyonla yöntemi göstermek ve nasıl uygulayacağı noktasında ipuçlarını vermekle mesuldür daha sonra bütün iş disiplinli bir şekilde o yöntemi uygulayarak hayatına geçirecek olan kişide bitmektedir.

Tüm bu çalışmalarla amacımız sadece iş yerinde başarıya çalışan kişilerin oluşmasına katkı sunmak değildir. Başarı yaşamın daha iyiye gitmesi için çaba sarf etmediğimiz sürece oluşan bir şey değildir. Bunun dışında elde ettiğiniz başarılar size güç ve huzur sağlayabilir ama bu gücün ve huzurun bir yanılsama olduğunu bilmelisiniz.

Gerçek güç bireysel değil toplumsal ede edilebilir bu nedenle kişiler sahip oldukları gücü toplumun sevgisi ve saygısından alır yani topluma birlik olarak alabilir. Bireysel, tekile indirgenmiş güç, güç değildir o sadece egonun, kibrin yansımasıdır ve son bulduğunda size sadece yalnızlık ve hüsran kalır.

Huzur ise yaşamın daha iyiye gitmesi için çaba sarf ettiğinizde yani size yaşam alanı sağlayan dünyaya gerçek anlamda katkı sunduğunuzda elde ettiğiniz işe yarar bir varlık olma hissiyatı ile sağlanabilir. Bunun dışında sahip olduğunuz huzur hissiyatı gerçeklerden kaçarak ede ettiğiniz bir kandırmacadan başka bir şey değildir. Yaşamınızın sonuna doğru geldiğinizde “Ben ne olarak yaşadım?” sorusunun cevabını verebilmenin getirdiği huzur sonsuzlukta yankılanır çünkü siz “sadece” kendi keyfi ve huzuru için değil aynı zamanda dünyanın daha iyiye gitmesi için mücadele vermiş bir insansınız demektir. İşte o zaman huzur içinde son günlerinizi yaşarsınız ve işte gerçek huzurun ne olduğunu o zaman anlarsın. Tabi huzursuzluğun da!

Sağlık ve huzurla kalın..

Alparslan Varer
info@alparslanvarer.com

WeCreativez WhatsApp Support
İsim, telefon ve görüşmek istediğiniz konuyu belirtiniz!