Increase text size Decrease text size Hayatına değer veren kişilerde sıklıkla karşılaştığımız durum, karakterlerinin gelişimi noktasında çaba sarf etmeleridir.  Bu çabanın karşılığında ne olursa olsun her kişinin kişilik gelişimi anlamında yol kat edebileceğine canı gönülden inanıyorum fakat bazen kişilerin iş tempoları, yaşam tarzların yoğunluğu ve benzeri nedenlerle kişisel gelişim noktasında isteseler de yeterli zamanı ayıramamaktadırlar.

Hal böyle olduğunda da farkına varmadan yaşamları bir kısır döngünün içerisine girebilmekte, kişiler bu kısır döngünün içerisinde sıkışabilmekte ya da kendilerini öyle hissedebilmektedirler. Bu hal içerisinde bulunan kişilerin karakterlerini güçlendirmeleri, kişisel gelişim anlamında yol kat etmeleri tabii ki pek mümkün olamamaktadır.

Bunun yanı sıra, kişisel gelişim anlamında yol kat ettiğini zanneden, bu illüzyon “yanılsama” dünyasında, illüzyon içinde illüzyon yaşayan kişilerle de karşılaşmaktayız. Bizim gibi kişisel gelişim noktasında yıllarını vermiş, çalışmalar yapmış bu noktada eğitimler almış kişiler bu dostlarımızın düştü handikabı çok açıkça görebilmektedir.

Tabii şunu da belirtmek lazım!

Bu satırları yazan kişi olarak ne kadar birikim ve tecrübeye sahip olursam olayım benim de bu riski taşıdığımı ve her zaman kendimi dışarıdan gözlemlemeye çalıştığımı, öz eleştirimi kimsenin yapmadığı kadar acımasızca yaptığımı belirmem gerekir. Sonuçta ben de bu yanılsama dünyasının bir parçasıyım.

Dostlarım, bir yanılsama içinde olmayacağını zannetmek zaten yanılsamanın ta kendisidir ve bu yanılsama içinde olan kişiler farkında olmamakla birlikte yanılsamayı en derinden yaşayan kişilerdir.

Bu program çerçevesinde danışanlarımın karakter yapılarını hem kendilerinin hem de benim daha iyi anlamamız adına birçok test yapmaktayız.  Bu testler uluslararası zeminde milyonlarca insan üzerinde yapılarak doğruluğu ispatlanmış testlerdir.

Danışanlarımın karakter yapılarını testler ve bu testler üzerinde yaptığımız analizler ile iyi bir şekilde ortaya çıkardıktan sonra onlarla birlikte yol almaya çalışmaktayım çünkü kişilik gelişimi kişinin çabası ile paralel olarak ilerlemektedir.

Kişi, kişilik gelişimi noktasında yol kat etmek istiyorsa “Alparslan Bey’e gideyim ondan çeşitli ipuçlarını alayım, çeşitli kestirme yolları öğreneyim bunlarla birlikte kendi kişilik gelişimimi daha hızlı ve kolayca ortaya çıkartırım.” anlayışı ile hareket ediyorsa bana göre hayal dünyası oldukça geniş demektir.

Zamanında bu düşünce yapısı ile kestirme yollar arayarak zaman kaybetmiş biri olarak net bir şekilde söylüyorum. Böyle kestirme yollar kesinlikle yoktur ve eğer size böyle hazır lop, kestirme yolların var olduğunu söyleyen birileri varsa oradan hemen uzaklaşın derim.

Bana göre kişisel gelişim bir kadının “tabi” doğum yapması gibi son derece sancılı ve acılı bir süreçtir. Kişinin kendi sorunları ile yüzleşmesinin acısız, sancısız bir süreç olacağını sakın zannetmeyin. Evet, bu sancının, acının yaşanmaması için bizim var olduğumuzu zannedebilirsiniz ama ne yazık ki ben ve benim gibi insanlar sadece yolu gösterebilir o yolda yürüyerek kendi ile yüzleşecek olan sizlersiniz ama şuna emin olun ki o yol boyunca yanınızda olacağım.

Her zaman belirttiğim gibi, her soru kişinin iç dünyasına yönelik olarak bir kapıyı açan anahtar gibidir. Bu anahtarı ben size sorularla verebilirim ama o sorulardan çıkarsama yaparak, o soruları samimiyetle, korkusuzca kendinizle yüzleşme cesaretini göstererek cevaplayacak olan sizlerden başkası değildir.

Sevgili dostlarım, karşılaştığımız muazzam bir handikap da kişilerin kişilik gelişimi çalışmalarını güç sahibi olmak adına kullanma hasretleridir. Kişisel gelişim asla ama asla güç sahibi olma hasretiyle başka insanlardan daha üstün bir karakter yapısına sahip olabilmek için elde edilebilecek bir dinamik değildir.

Asal unutmayın! Kişisel gelişim kişiler tevazu sahibi olunca başlar, kibir sahibi olunca biter.

Kişisel gelişim bana göre kişiyi kendine ve yaşadığı dünyaya daha verimli daha verici bir hale getirmek adına yapılan bir çalışmadır. Kaldı ki kişi verici, üretken hale geldiğinde, kendiliğinden hem yaşam planından hem de çevresindeki insanlardan son derece güzel geri dönüşler alacaktır.

Güçlü olma çabası “lütfen kusura bakmayın ama” sadece cahil zihniyetli ahmakların işidir ve bana göre tamamı ile zaman kaybıdır.

Kişinin gücü, sahip olduğu tevazu, samimiyet ve dünyanın daha iyiye gitmesi için gösterdiği hizmet arzusuyla paraleldir. Bizim kişisel gelişim programımız içerisinde kişileri bu tür çalışmalara yönlendirdiğimiz birçok durum olmaktadır.

Sorular ile açarak ilerlediğimiz çalışmalarımızın birçoğunda kişilerin kendilerinde göremedikleri birçok açmazı görerek aşabilir hale geldiklerine defalarca şahit olmuşumdur.

Dostlarım yaptığımız çalışma karşılıklı güvene dayalıdır ve önyargı bu güveni paslandıran, çalışmamız içerisinde yolumuzu son derece uzatan bir virüstür. Bu nedenle size tavsiyem, bana karşı herhangi bir önyargı beslemeniz durumunda seanslarıma katılmamanızdır çünkü bana güveni olmayan, bana önyargı ile bakan bir kişinin koyacağı blokajlarla uğraşarak oldukça zaman kaybettiğime ve bu zaman kaybı sonucu her iki tarafın da fazla miktarda yıprandığına defalarca şahit olmuşumdur. Bu mekanizma sadece bir şekilde sağlıklı olarak ilerler o da karşılıklı samimiyet ve güvendir.

Kişilik gelişimine destek programı aslına bakacak olursanız o kadar geniş ve kapsamlı bir program ki böyle birkaç satır içerisinde aktarabileceğim bir program değil.  Bunu benimle birlikte çalışarak zaman içerisinde çok rahat bir şekilde siz de göreceksiniz.

Zaman zaman geziler, turlar düzenleyerek sizler gibi bu yola kendini adamış kişiler ile tanışmanızı sağlayacağız.

Zaman zaman arkadaş gurupları ile seanslar yaparak farklı seslerin birbirini duymasını sağlayacağız.

Zaman zaman sizi daha iyi tanımak adına günlük yaşantınız içerisine dalarak bir günü beraberce geçireceğiz.

Zaman zaman gülecek, zaman zaman ağlayacağız.

Hayat işte!

Bunun dışında kendi adıma size herhangi bir taahhütte bulunamam yazımda da bahsettiğim gibi aslında kişilik gelişimi anlamında ben sadece size yolu gösterebilir, sorular yönelterek açmazlarınızı aşmanıza yardımcı olabilirim. Geri kalan her şey sizin çabanızla paralel olarak ilerleyecektir.

Yani ne kadar çaba sarf ederseniz o kadar kişilik gelişimi anlamında, karakteristik yapınız anlamında, duygusal yapınız anlamında geliştiğinizi, dönüştüğünüzü, hayata bakış açınızın son derece genişlediğini siz de çok rahat bir şekilde göreceksiniz.

Gerekli çabanın gösterilmesi durumunda bu söylediklerimin olabileceğini inancım tamdır. Eğer sizin de inancınız tamsa beklerim.

Sağlıcakla kalın.

Alparslan Varer
info@alparslanvarer.com

WeCreativez WhatsApp Support
İsim, telefon ve görüşmek istediğiniz konuyu belirtiniz!