Epilepsiyi Yaşadım Fark Ettim Kurtuldum

Dünya'da birçok kaybın verildiği bir salgın döneminde bulunduğumuz için kitabın basımı salgın sonrasına kalmış durumdadır. 

Increase text size Decrease text size Kitap beş yüz sayfadan oluşan kendi hayat hikayesinden yola çıkarak epilepsi konusunda gözlerden kaçan birçok ipucunu, her yaştan insan hitap edecek şekilde, epilepsi olmayan kişilere dahi ipuçları barındıran üzerinde dikkatlice çalışarak bir yılda özenle hazırladığım bir kitap. 

Dostlarım, kitapta aynı zamanda kişilik gelişimi anlamında da birçok ipucu bulabileceksiniz. “Dışarıdan bir gözlemci olarak değerlendirecek olursam.” Ağır düzeyde epilepsi olan birinin geçirdiği ağır epileptik ataklara rağmen kendi ülkesinde epilepsi olanlara karşı önyargıların kırılmasına dair verdiği mücadele, bu mücadele sürecinde yaşadığı olaylar, bu olaylardan yaptığı çıkarsamalar ile farkındalığının artarak, kürsü arkasında dizleri titreyen epileptik birinden yüzlerce seminer vermiş, ağır epileptik ataklardan farkındalığı ve çabası ile kurtulmuş birine evirilmesine de şahit olacaksınız. Bu notada bir kişilik gelişimi uzmanı olarak da konuya yaklaşarak değerlendirmeler yaptığımı ve bu değerlendirmeleri kitaba kattığımı da beliremem gerekir.

Kitabı yazmamın temel çıkış noktası, epilepsi olan bir kişinin annesi olarak annemin ve daha sonra Dernek sürecinde karşılaştığı oldukça fazla miktarda kişinin bu şekilde epilepsiyi çocuk yaştan itibaren her şekliyle yaşmış, üzerine gerek psikolojik gerek tıbbi gerekse toplumsal çalışmalar, istişareler yapmış birinin yazdığı bir kitaba rastlamayışlarıdır.

Kitabın temel amacı, epilepsi olan kişilerin ve yakınlarının yaşamlarına biraz olsun ışık tutmaktır. Her ne kadar kitap benim yaşam hikayemden yola çıksa da temel amacı epilepsi olan kişilerin epileptik ataklara karşı dirençli vaziyete gelerek epileptik ataklarından ne şekilde kurtulabilecekleri ya da azaltabilecekleri noktasına gerek kendilerine gerekse ailelerine mümkün olduğunca katkı sunmaktır.

Bu noktada gerek fiziksel gerek zihinsel gerekse yaşamsal anlamda neler yaparak nöbete karşı direnç kazanabileceğiniz ve bu direnci kazanarak auraları “nöbet öncesi belirtileri” ve nöbetleri bir şekilde kısmen ya da tamamen nasıl savuşturabileceğiniz konusunda kendi deneyimlerimden de yola çıkarak ayrıntıları ile gerekli durumlarda yaşadığım olaylardan diyaloglarla aktarılmış birçok ipucu bulabileceksiniz. Epilepsiden kurtuluşum sürecinde bu ipuçlarından oldukça fayda görmüşümdür, sizlerin de fayda göreceğine canı gönülden inanıyorum. Zaten inanmasam bu kitabı yazmazdır!

Sevgili dostlarım epilepsi iki yakası olan bir tedavi içermektedir. Bunlardan biri tıbbi diğeri ise sosyal yaşamın düzenlenmesidir. Bu iki yaka bir araya gelmeden özellikle ilaç tedavileri noktasında bir düzelmeden bahsetmek ne yazık ki çok da mümkün değildir. “Şunu çok iyi bilmelisiniz ki her iki yakanın da tedaviye sundukları katkı aynıdır.” Hatta bana göre sosyal yaşamın düzenlenmesinin ağırlığı bir, iki kademe daha fazladır çünkü epilepsiden kurtuluşum sürecinde kendi adıma ikinci yakaya yani sosyal yaşantımın düzenlenmesi konusuna daha çok ağırlık vermişimdir. Tabi yıllarca ilaca sarılarak yaşadıktan ve bir medet bulmadıktan sonra ne yapabilirdim ki?

Açıklamalarımdan ilacın gereksiz olduğu anlamını lütfen çıkartmayın çünkü oldukça önemlidir ama sadece bir koltuk değneğidir. Sizin amacınız her türlü koltuk değneğinden sıyrılarak ayakta kalmayı başarabilmektir. Kendi adıma bunu yapmaya çalıştım ve yıllarıma mal olsa da başardım.

Dostlarım, ben başardıysam sizler de bal gibi başarabilirsiniz. Her kim olursa olsun, başaramayacağınızı size hissettirmelerine asla müsaade etmeyin. Bu konuda da hem epilepsi olanlara hem de yakınlarına birçok konuyu dile getirdim.

Epilepsiyi yaşadığım on yıllar boyunca karşılaştığım sorunlar, ailemin ve benim yaptığım yanlışlar, evlilik ve ilişkilerimde yaşadıklarım, verdiğim yüzlerce seminer, kurduğumuz arkadaş grupları ile yaptığımız çalışmalar, birebir yaptığım seanslarda elde ettiğim tecrübeler, aileler ile yaptığım seanslar ve çalışmalar. Tüm bunları harmanlayarak yazdığım bu kitap sayesinde geçmişte benim yaptığım hataları epilepsi olan kişilerin ve yakınlarının yapmayacaklarını canı gönülden umut ediyorum.

Epilepsi olan bir kişinin günlük yaşantısını epilepsiye göre nasıl düzenlenmesi gerektiğinden nasıl giyinmesi gerektiğine, evinin nasıl düzenlenmesi gerektiğine, eş ilişkisine, sevgili ilişkisine, aile ilişkisine, iş hayatına, işsizlik sorununa, yaşanan önyargılara, duygu çalkantılarına, isyankarlığa, özgürlüğe, çocukları ile ilişkilerine ve çok daha fazlasına ince ince dokunmaya çalıştım.

Bu dokunuşları yaparken profesyonel uzman bir yaşam, ilişki ve nefes koçu olmamamın yanı sıra aile ve ebeveyn danışmanı olmamın da tabii ki oldukça katkısı olmuştur. Kişisel gelişim noktasında verdiğim ipuçlarında da bir kişisel gelişim uzmanı olmamın katkısını oldukça görmüşümdür.

Epilepsi olan kişilerin yakınlarını aydınlatacak birçok bilgiye de kitapta oldukça fazla miktarda yer verdim çünkü epilepsi olan bir kişinin yaşadığı evin nasıl düzenlenmesi gerektiği, epilepsi olan insanlara nasıl yaklaşılması gerektiği, epilepsi olan çocuğunuza anne-baba olarak sizin nasıl yaklaşmanız gerektiği, bilgisayarları nasıl kullanacağı, okul hayatında nelere maruz kalabileceği ve tüm bunlar noktasında sizlerin neler yapabileceğine ve daha bir çok konuya ince ince yeri geldiğinde mizansenler oluşturarak aktarmaya çalıştım.

Epilepsiyi yaşadığım süreç ve Dernek süreci içerisinde epilepsi olan kişiler ve yakınlarından gelen serzenişleri de dikkate alarak hekim dostlarıma da epilepsi olan kişiler ve yakınlarına yaklaşım konusunda ipuçları verdim. Umarın egolarını bir kenara bırakarak dikkate alırlar.

Bana gelen en fazla soru “Hangi hekime gitmeliyim, tanıdığınız iyi bir hekim var mı?” Bu sorunun cevabı olarak da gerek hekim seçimi konusunda dikkate alınacak kriterler gerekse sahip olduğunuz hekimi gözlemlemenize yardımcı olacak kriterler noktasında size yol gösterecek birçok ipucunu kitaba koydum.

Sevgili dostlarım bu kitap vesilesi ile birçok epilepsi olan ya da olmayan kişinin oldukça fayda sağlayacağına canı gönülden inanıyorum. Bana göre epilepsinin soysal boyutu, nöbete direnç kazanılması, epilepsi ile mücadele ve epilepsiye rağmen nasıl yaşanabileceği konularında bir rehber kitap olmuştur ama tabii ki taktir okurların olacak.

Sağlıcakla, sağlıkla kalın.

Alparslan Varer Ünalan
info@alparslanvarer.com

 

WeCreativez WhatsApp Support
İsim, telefon ve görüşmek istediğiniz konuyu belirtiniz!