Increase text size Decrease text size Bu program kurum ve kuruluşlara yönelik olarak bünyelerinde çalışan her kademeden kişiyi epilepsi konusunda bilinçlendirme amacıyla yürütülmektedir.

Epilepsi oldukça sinsi bir hastalıktır ve bu nedenle epilepsiye sebebiyet veren herhangi bir şey mevzu bahis olduğunda hemen açığa çıkmaz.  Örneğin, bir sebepten dolayı ağır kafa yaralanmasına maruz kalan kişiye yapılan ilk tetkiklerde herhangi bir soruna rastlanmadığı söylenerek evine gönderilmektedir fakat maruz kalınan darbe sonucu zaman içerisinde beynin elektriksel dengesinin bozulmasıyla bilmekte aradan birkaç yıl geçtikten sonra kişi epilepsi olabilmektedir.  Benim de epilepsi ile ilk tanışma süreci aynen bu şekilde olmuştur.

Epilepsi oldukça sinsi bir hastalık olmakla birlikte ne yazık ki durumun ciddiyetinin farında olmayan kişiler halen hiç epilepsi olmayacakmış gibi davranabilmektedir ve bu türden yaklaşımlar da beraberinde büyük riskleri getirmektedir. Bana göre bu durum sigara içen bir kişinin kesinlikle kanser olmayacağını zannetmesiyle oldukça benzeşmektedir.  

Halbuki epilepsi noktasındaki gerçek şudur.  Her kişi her yaşta her zaman epilepsi olabilir.  Sonuç olarak kim “Ben kafa yaralanmalarına maruz kalmam, şiddetli bir kaza geçirmem diyebilir?”  Ya da kim “Benim beynimde veya beyin zarımda iltihabi bir durum meydana gelmez” diyebilir.  Kim doğacak çocuğunun doğum sırasında oksijensiz kalması sonucu epilepsi olmayacağını söyleyebilir?  Kim beyninde bir tümör oluşmayacağını söyleyebilir? Kim?

Sevgili dostlarım, bu program çerçevesinde, bir nedenden dolayı herhangi bir zamanda siz yada sevdikleriniz epilepsi ile karşılaştığınızda yapmanız gerekenler, epilepsiye neden olabilecek durumlar ile karşılaştığınızda nasıl tedbir alabileceğiniz, ilk müdahale ve epilepsinin ne olduğuna dair somut örneklerden yola çıkılarak yapılan aktarımlarla kapsamlı olarak bilgileneceksiniz.

Çalışma epilepsi konusunda bilgilendirici bir anlatımla birlikte kişilerin soruları ile interaktif bir şekilde yapılacaktır. Herhangi bir zaman sınırlaması yoktur. Zaman konusunda kurum ve kuruluşlar ile yaptığımız görüşmeler sonucunda karar vermekteyiz ama tabii ki böyle bir çalışmaya en az iki saat ayırmak gerekmektedir.

Program çerçevesinde bünyenizde çalışan ya da işe alabileceğiniz epilepsi olan kişilerin ne tür işlerde daha verimli ve iş kazasına sebebiyet vermeyecek şekilde çalışabilecekleri konularında da ayrıca bilgilendirileceksiniz.

Bu tür çalışmaları kurduğumuz dernek sürecinde de oldukça yapmışızdır. Belediyelerde, kurum ve kuruluşlarda yüzlerce seminer ve toplantı düzenleyerek toplumu epilepsiye karşı on yıl boyunca bilgilendirmişizdir.

Unutmayın, epilepsi son derece sinsi bir hastalıktır ve kişileri vurduğunda bilinçsiz kişiler son derece yanlış kararlar alarak yanlış tedavilere yönlenebilmektedir. Bu şekilde fevri ve yanlış kararlar sonucu ameliyat olan insanların neler söylediklerini duymanızı isterdim. Belki de bu çalışma ile duyarsınız!

Sağlık ve huzurla kalın.

Alparslan Varer
info@alparslanvarer.com

WeCreativez WhatsApp Support
İsim, telefon ve görüşmek istediğiniz konuyu belirtiniz!