Alparslan Varer Kimdir?

Aslında bu kısmı “Özüne layık olmaya çalışan biri!” diyerek bitirmek isterdim ama insan evladındaki o kalın önyargıları aşmak adına kişilerin bir miktar tanınması gerekebiliyor. 

Hiçbir yazı kişinin karakterini tam olarak ortaya koymaz, hiçbir belge de kişinin uzmanlığını tam olarak göstermez. Uzmanlığa yaşayarak, yaşadıklarınız üzerine uzunca düşünerek, deneyimleyerek, olayların içinden geçerek, olaylarla muhatap kişilerin duygulanımlarını, düşüncelerini gözlemleyerek ve tüm bunların üzerine her türlü literatürü araştırarak ulaşılabilir.

Uzmanlık Alanları
 Kişisel Gelişim Danışmanlığı
 Yaşam Koçluğu *Uluslararası

 İlişki Koçluğu *Uluslararası
 Nefes Koçluğu *Uluslararası

 Aile ve Ebeveyn Danışmanlığı

 Psikolojik Danışmanlık

 Nörolinguistik Programlama (Duyu-Düşünce Dili Programlama)

Sosyal Girişimler
 Epilepsi ve Toplum Derneği “Epilepsi Hastaları Derneği” Kurucusu
 On bir yıl başkanlığını yaptı. Uluslararası Epilepsi Bürosun'da da ülkemizi temsil etiği bu süreçte aile danışma grupları, seminerler, hukuki ve sağlık sorunları, epilepsiye olan önyargıların aşılması, yanlış müdahalelerin önüne geçilmesi gibi bu sayfaya sığmayacak çalışmalar yürüttü. Dernek süreci döneminde "Kesinlikle ameliyatsız düzelmez" denilen hastalığından kendi çalışmaları ile kurtuldu ve 15 yıldır hiçbir atak ya da atak öncesi belirti yaşamamaktadır. Bu olayın akabinde "Epilepsiyi Yaşadım Fark Ettim Kurtuldum" kitabını yazdı.

 Hizmet Birliği Derneği Kurucusu
 Başkanlık yaptığı dönemde s
okakta yaşayan, yetiştime yurtları ve tutuk evlerinde bulunan çocuklara yönelik çalışmalar yürüttü. Bu süreçte onu ençok etkileyen şey geceleri sokak aralarında yaşamak durumunda kalan çocuklarımızın maruz kaldığı ahlak dışı durumlar olmuştur.

 Sosyal Sorumluluk Federasyonu Kurucularından
 Kadıköy bölgesinde kaymakamlık bazında platform olarak başlayan çalışmalar daha sonra federasyona dönüştürüldü.

 İstanbul Pendik Velibaba Aşevi Kurucularından
 Bir aracın arkasında ekmek dağıtarak başlayan yolcuğumuz sağlanan destekler ile aşevine dönüştü. Kendi yaptığımız yiyecekleri 1500 kişiye ulaştırdığımız bir çalışmadır. Bu noktada eğitim sağlık ve giyecek ihtiyaçları da karşılanmıştır. Beş yıl süren bu çalışma sonunda o bölgedeki kişiler kendi STK'larını kurarak kimseye tabi olmadan haklarını aramayı başarabilmişlerdir. Bu çalışama bir toplumun nasıl kalkınacağının güzel bir örneğidir. Bunu yaşamak gerçekten onur ve umut vericiydi.

 Yaşam ve Toplum Dergisi Kurucusu ve Editörü
 Böyle bir dergi yoluyla ülkemizdeki kültürel faaliyetler ve sosyal hizmet çalışmalarını halka ulaştırabileceğimizi düşünerek oluşturduğumuz ücretsiz bir dijital dergidir. Dergi çalışmaları sürecinde otuz civarında röportaj ve makale yayınlanmıştır.

 İstanbul, Pendik ve Kadıköy Engelli Merkezleri Kurucularından
 Gelen istek üzerine bu bölgelerin belediyeleri nezdinde yürütülen çalışmalardır. Kuruluşları noktasında danışmanlık bazında katkı sunmanın yanı sıra yıllarca binlerce kişiye gönüllü danışmanlık hizmetleri vermiştir.

 ETD Tiyatro Grubu Kurucusu ve Oyun Yazarı
 Epilepsi konusunda yaşanan sorunlara hiciv yoluyla yaklaşan bir gruptur. Toplamda üç buçuk saatlik bir oyun hazırlanmıştır.

Tüm bu çalışmalarla birlikte yürüttüğümüz bir çok projeyi de hayata geçirdiğimizi belirtmek gerekir. İstanbul Valiliği onayıyla İstanbul çapında öğretmenlere ve Emniyet Teşkilatımıza yönelik epilepsi ve kişisel gelişim konularında seminerler verrmişizdir. Toplam seminer sayımız beş yüze yakındır.

Son tahlilde bir gerçek var ki! "Kişinin kendi gücü ve imkânları oranında karşılık beklemeden dünyanın daha iyiye gitmesi için çaba göstermesi esastır." Gerisi teferruattır! 

Sağlıcakla kalın.

Alparslan Varer
info@alparslanvarer.com